Projekty i konkursy

PROJEKT "MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA"

W okresie od września 2020 do czerwca 2021 roku w naszej szkole realizowany jest małopolski  projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na przesłanie Ojca Świętego Jana Pawła II apelującego, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia” m. in. przez  niesienie pomocy ludziom potrzebującym.

Główne cele projektu to

• uwrażliwienie młodzieży na potrzeby innych ludzi,
    • ukazanie młodym ludziom sposobu realizacji w życiu codziennym przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II,
    • przygotowanie uczniów do społecznego działania na rzecz potrzebujących,
    • tworzenie w szkołach postaw wolontariatu

W obecnym roku szkolnym pod hasłem „Serca pełne BOGActw” nasi uczniowie zrzeszeni w kręgu wolontariatu szkolnego podejmują szereg różnorodnych akcji ukierunkowanych na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. Swą postawą  starają się aktywnie odpowiadać na słowa św. Jana Pawła II: „(…) ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem (…), ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał; aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, (…), ażeby również  umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich”. Uczestnikami projektu są uczniowie klasy VII, a ich opiekunami panie: Paulina Kulka oraz Iwona Feluś. W działalność charytatywną zaangażowana jest cała społeczność szkolna, przedszkolna, jak również rodzice i opiekunowie naszych uczniów.

Podjęte działania:

-  zbiórka plastikowych nakrętek dla Madzi- dziewczynki, która cierpi na wrodzoną łamliwość kości

- zbiórka środków higieny osobistej na rzecz Hospicjum Św. Kamila w Bielsku – Białej

-  zbiórka żywności i środków czystości dla Przytuliska św. Brata Alberta i Jadłodajni w Krakowie

- akcja charytatywna pt."Świąteczna Kartka” polegająca  na wykonaniu kartek bożonarodzeniowych i przekazaniu ich członkom koła PCK, którzy finalnie obdarowali nimi wraz z paczkami mikołajkowymi osoby starsze, samotne, chore zamieszkujące naszą miejscowość

- konkurs literacki „List do Seniora” w klasach IV-VIII. Przekazanie prac konkursowych, wraz ze słodkim upominkiem i stroikiem bożonarodzeniowym podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim

- zbiórka ozdób bożonarodzeniowych i przekazanie ich na kiermasz świąteczny organizowany przez rodziców wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno -Wychowawczego w Tarnawie Górnej, dochód uzyskany z kiermaszu został przeznaczony na rozbudowę rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych OREW Tarnawa Górna

- zbiórka plastikowych nakrętek dla Izabelki

-  akcja charytatywna pt. „Dzieci dzieciom z Kolumbii”- wykonanie kartek okolicznościowych, zapewniających o modlitwie i naszym wsparciu, obdarowanie nimi dzieci prześladowanych chrześcijan w Kolumbii. Akcja przeprowadzona pod nadzorem pani Danuty Stopy.

- realizacja akcji pt. „Świąteczna babka dla babci i dziadka”- dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony rodziców, uczniów, nauczycieli udało się przygotować dużą ilość słodkich upominków i przekazać je za pośrednictwem członków PCK Lachowice osobom chorym, starszym, samotnym z naszej miejscowości

- obdarowanie słodkim upominkiem medyków, którzy każdego dnia ryzykują swoim zdrowiem, by walczyć o nasze w dobie pandemii koronawirusa

- akcja  „Wielkanocna kartka dla seniora” – polegającej na przygotowaniu przez uczniów, przedszkolaków kartek wielkanocnych i przekazanie ich wraz z życzeniami seniorom z naszej miejscowości.

Dotychczasowe działania  nauczyły nas dostrzegać i reagować na potrzeby innych osób, czynić dobro w sposób bezinteresowny. Patrzeć na świat z nieco innej perspektywy, z perspektywy drugiego człowieka.  Z całą pewnością podjęte inicjatywy w ramach wolontariatu wpiszą się na stałe w kalendarz życia w naszej szkole, w myśl słów św. Jana Pawła II „będziemy świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie”, „będziemy dawać świadectwo miłosierdzia”.

Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie uczniów, rodziców, opiekunów i nauczycieli: ogromnie dziękujemy za ciepło Waszych życzliwych serc !!!