Funkcjonowanie szkoły w środowisku lokalnym

I .    Dążenie do aktywnego uczestnictwa rodziców w życiu szkoły

1.     Stworzenie warunków sprzyjających kontaktom z rodzicami, np. organizacja miejsca na terenie szkoły, w którym rodzice i nauczyciel mogliby spokojnie porozmawiać, ustalenie form i terminów spotkań.

2.     Pobudzanie aktywności rodziców, np. zapraszanie rodziców do pracy w zespołach, zapraszanie do udziału w uroczystościach szkolnych, wyróżnianie rodziców szczególnie zaangażowanych w życie szkoły

3.     Udział rodziców w konstruowaniu dokumentów wewnątrzszkolnych

4.     Prezentacja osiągnięć uczniów i szkoły (bieżąca informacja o prowadzonych działaniach, inicjatywach, zapoznanie rodziców z efektami dokonanych pomiarów)

5.     Włączanie rodziców do procesu decyzyjnego (zasięganie opinii w sprawach uczniów, szkoły, projektowanie działań z uwzględnieniem stanowiska i oczekiwanej pomocy rodziców, wspólna ocena działań)

6.     Pogłębianie pedagogizacji rodziców

II.   Ścisła współpraca z władzami samorządowymi i kuratoryjnymi w zakresie realizacji polityki oświatowej

1.     Czynne włączanie się szkoły w uroczystości powiatowe, państwowe (pomoc w ich przygotowaniu).

2.     Czynne włączanie się szkoły w akcje charytatywne, wystawy tematyczne i ich organizacja.

3.     Ścisła współpraca z parafią i innymi instytucjami znajdującymi się na terenie wsi, (np. PPP, KPP, PCK, Sąd Rejonowy, ośrodki pomocy społecznej)

III.   Wykorzystywanie informacji o losach absolwentów

1.     Gromadzenie i wykorzystywanie informacji o losach absolwentów do doskonalenia efektów nauczania i wychowywania, planowania oferty edukacyjnej.

2.     Współpraca z absolwentami:

a)     spotkania absolwentów z uczniami

c)      wspólne rozgrywki sportowe

IV.     Podejmowanie różnorodnych form preorientacji zawodowej.

1.      Współpraca z PUP, ośrodkiem doradztwa zawodowego, spotkania z przedstawicielami środowisk uniwersyteckich, współpraca z wyższymi uczelniami.

2.      Popularyzacja informacji na temat ofert edukacyjnych.

V.     Promowanie wartości edukacji

1.      Promocja i upowszechnienie informacji o ofercie edukacyjnej oraz podejmowanych działaniach i osiągnięciach

a)      wizyty prezentacyjne

b)     publikacje informacyjne (foldery, gazetka szkolna, strona internetowa, tablice informacyjne)

c)      dni otwarte w szkole

d)     prezentacja działań i osiągnięć szkoły w lokalnych mediach

2.     Analiza postrzegania szkoły w środowisku lokalnym, np. ankiety dla rodziców, uczniów.