Nawigacja

Nawigacja

    • Interdyscyplinarny projekt Koła Modelarskiego

      W sobotę 19 listopada na zajęciach rozpoczęliśmy innowacyjny i interdyscyplinarny projekt Koła Modelarskiego. Realizuje on standardy edukacyjne m.in. z biologii, matematyki, informatyki, przyrody i techniki. Na zajęciach wykorzystujemy również umiejętności programowania i projektowania. A cel, jaki chcemy osiągnąć to stworzenie konstrukcji ramienia, spersonalizowalizowanego projektu, nadającemu mu określoną funkcję, np. chwytanie dość dużych przedmiotów. Część pracy już za nami! Zapraszamy do galerii zdjęć!

      #LaboratoriaPrzyszłości #KoloModelarskie #Fotografia #Biologia #Matematyka #Informatyka #Przyroda #Technika #LegoPrime

       

       

      Realizowane cele edukacyjne:

      - Biologia (II. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji oraz doświadczeń. Wnioskowanie w oparciu o ich wyniki.)

      - Matematyka (I. Sprawności rachunkowa)

      - Informatyka (I. Rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji.II. Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera oraz innych urządzeń cyfrowych: układanie i programowanie algorytmów, organizowanie, wyszukiwanie i udostępnianie informacji, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi.)Informatyka (I. Rozumienie, analizowanie i rozwiązywanie problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji.II. Programowanie i rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem komputera oraz innych urządzeń cyfrowych: układanie i programowanie algorytmów, organizowanie, wyszukiwanie i udostępnianie informacji, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi.)

      - Przyroda (I. Wiedza. 4. Poznanie układów budujących organizm człowieka (kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, nerwowy). II. Umiejętności i stosowanie wiedzy w praktyce. 4. Wykorzystanie zdobytej wiedzy o budowie, higienie własnego organizmu w codziennym życiu. Przyroda I. Wiedza. 4. Poznanie układów budujących organizm człowieka (kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, nerwowy).
      II. Umiejętności i stosowanie wiedzy w praktyce. 4. Wykorzystanie zdobytej wiedzy o budowie, higienie własnego organizmu w codziennym życiu.

      - Technika (I. Rozpoznawanie i opis działania elementów środowiska technicznego.8. Wykrywanie, ocenianie i usuwanie nieprawidłowości w działaniu sprzętu technicznego.I. Rozpoznawanie i opis działania elementów środowiska technicznego. 8. Wykrywanie, ocenianie i usuwanie nieprawidłowości w działaniu sprzętu technicznego.)

       

    • Wycieczka do Sandomierza i Kazimierza Dolnego w ramach programu „Poznaj Polskę”

      W dniach 17 – 18 listopada 2022 r. klasy: V, VI a i VI b wzięły udział w dwudniowej wycieczce do Sandomierza i Kazimierza Dolnego. Dwa dni były pełne atrakcji, ciekawych miejsc i ogromnej ilości wiedzy. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku Krzyżtopór w Ujeździe, następnie pojechaliśmy do Sandomierza, a tam sympatyczna pani przewodnik oprowadziła nas po Rynku oraz zaprosiła do zwiedzenia podziemnej trasy turystycznej, pokazała nam Bramę Opatowską i Dominikańską Furtę zwaną Uchem Igielnym. Uraczyła nas także ciekawostkami na temat serialu telewizyjnego, którego akcja rozgrywa się w Sandomierzu - „Ojciec Mateusz”. Po tak intensywnym dniu udaliśmy się na n odpoczynek i posiłek. Następnego dnia pojechaliśmy do Kazimierza Dolnego gdzie zwiedzaliśmy Rynek, Kościół Farny, zobaczyliśmy ruiny zamku Kamienicę Celejowską i Przybyłów. Później udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, gdzie wysłuchaliśmy historii tego miejsca i podziwialiśmy panoramę miasta. Na koniec zakupiliśmy pamiątki z tego urokliwego miasta i wyruszyliśmy do Czarnolasu gdzie odwiedziliśmy muzeum poświęcone Janowi Kochanowskiemu. Zmęczeni, zmarznięci ale pełni pozytywnych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

    • Zwiedzamy Centrum Kosmiczne NASA Johna F. Kennedy’ego

      W sobotę na zajęciach Koła wykorzystaliśmy nasze Laboratorium VR i zwiedziliśmy z przewodnikiem Centrum lotów kosmicznych znajdujące się na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Dowiedzieliśmy się o współpracy między NASA a dwoma firmami komercyjnymi Boeing i SpaceX. W programie zobaczylismy m.in.:

      - Boeing CST-100 Starliner Tour

      - Zwiedzanie Centrum Kosmicznego Kennedy'ego

      - NASA - Nowa era w lotach kosmicznych

      - NASA - Train Like a Astronaut

      - Program załogi komercyjnej NASA

      - SpaceX Dragon 2 Tour

       

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriumVR #KoloModelarskie #Fotografia

    • Wycieczka do Wrocławia w ramach programu „Poznaj Polskę”

      W dniach 15 - 16 listopada uczniowie klasy VII i VIII wraz z opiekunami pojechali na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Droga do stolicy Dolnego Śląska zajęła nam ponad cztery godziny. Po dotarciu na miejsce, w pierwszej kolejności wyjechaliśmy na 49 piętro drapacza chmur Sky – Tower. Następnie zwiedzaliśmy Ostrów Tumski i Stare Miasto. Na zakończenie dnia udaliśmy się do rotundy aby zobaczyć słynne dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka - Panoramę Racławicką. Niezwykłe dzieło, wyjątkowe miejsce, mieliśmy wrażenie jakbyśmy uczestniczyli w bitwie pod Racławicami. Dodatkowa atrakcją w tym dniu było poszukiwanie słynnych wrocławskich krasnali, niektórym udało się znaleźć ponad 60 :-) Pod koniec pełnego atrakcji dnia udaliśmy się na odpoczynek i posiłek. Następnego dnia podziwialiśmy Halę Stulecia oraz odwiedziliśmy Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis. Kolejnym punktem naszej wycieczki było ZOO i Afrykarium. Po południu zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci pożegnaliśmy Wrocław i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domów. Bardzo chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze.

    • Koło Modelarskie - modele kartonowe i papierowe

      19 listopada na zajęciach Koła Modelarskiego realizowaliśmy modele kartonowe i papierowe. Zapraszamy do galeri zdjęć!

       

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriumVR #KoloModelarskie #Fotografia

    • Indywidualna Liga Lekkoatletyczna

      W obecnym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej. Podczas zawodów powiatowych naszą szkołę reprezentowali Nikola Wietrzyk, Emilia Smyrak, Justyna Łaciak, Natalia Wacławik, Lena Sanietrzyk, Kamil Kulka, Szymon Wątroba, Gabriel Dzidek, Jakub Rzepka oraz Szymon Baca. Uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach lekkoatletycznych a medal wywalczyli  Justyna Łaciak (II miejsce w pchnięciu kulą) oraz sztafeta chłopców 4x100m ( III miejsce) w składzie: K. Kulka, G. Dzidek, J. Rzepka, Sz. Wątroba.

      K. T-K

    • Miting lekkoatletyczny im. Zdzisława Najdera

      Czwórka naszych uczniów wzięła udział w mitingu lekkoatletycznym im. Zdzisława Najdera , który odbył się w  Szkole Podstawowej nr. 1 w Stryszawie. W ramach mitingu uczniowie rywalizowali w trzech konkurencjach: skok obunóż z miejsca, rzut piłką lekarską w tył oraz bieg wahadłowy. Naszą szkolę reprezentowało czterech uczniów: Nikola Wietrzyk, Emilia Smyrak, Bartłomiej Żydek oraz Kamil Kulka.

      Nikola Wietrzyk w rzucie piłką lekarską zdobyła III miejsce, również III miejsce zdobył Bartłomiej Żydek w biegu wahadłowym.

      Gratulujemy!!!!

      K. T-K

    • Dar serca – akcja charytatywna

      „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany, obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.

      13 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich dlatego też lachowickie koło PCK zorganizowało zbiórkę żywności i środków higienicznych dla krakowskiego Przytuliska im św. Brata Alberta. Samorząd Uczniowski działający w Szkole Podstawowej włączył się w tę akcję; uczniowie naszej szkoły aktywnie przystąpili do zbiórki potrzebnych rzeczy. Wszystkim, którzy złożyli dar serca serdecznie dziękujemy.

       

      L.T.

    • Narodowe Święto Niepodległości

      10 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości w 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Obchody tego święta rozpoczęliśmy od wysłuchania przemówień i refleksji Pani Dyrektor Elżbiety Piechy oraz Pana wicedyrektora Wita Sarleja. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem poległych w walce o wolność. W dalszej kolejności obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny przygotowany przez klasę VII pod kierunkiem pani Jolanty Pochopień. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowała sytuację polityczną kraju, ukazała ducha narodu polskiego, który przez 123 lata niewoli marzył o wolności i mimo niepowodzeń ciągle podejmował działania mające na celu odzyskanie własnego państwa. Na koniec o godzinie 11:11 społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy - „Mazurek Dąbrowskiego” włączając się tym samym w akcję „Szkoła do hymnu”.

       

       L.T.

    • "Odblaskowa Szkoła" z PCK

      Policjanci z Komendy Powiatowej w Suchej Beskidzkiej wraz z członkami Koła PCK w Lachowicach oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Lachowicach prowadzili Akcję: „Bądź widoczny i bezpieczny na drodze”. Wszyscy uczniowie otrzymali elementy odblaskowe z logo PCK. Dziękujemy!

      GK i MK

      #OdblaskowaSzkola #BadzWidocznyIBezpiecznyNaDrodze #PCK

    • Czytam więc jestem – projekt głośnego czytania i kiermasz książek.

      We wrześniu 2022 roku w szkole miał miejsce projekt głośnego czytania. Wzięły w nim udział klasy starsze od IV – VIII. Celem akcji była promocja czytelnictwa oraz uświadomienie uczniom korzyści wynikających z czytania, a także przybliżenie postaci autora – Adama Mickiewicza, który jest patronem naszej szkoły. W tym roku bowiem przypada 200 rocznica wydania „Ballad i romansów” A. Mickiewicza. Młodzież czytała takie utwory jak „Świtezianka”, ‘Świteź” i „Pani Twardowska”. Uczniowie głośno czytali teksty, omawiali je, a na koniec kolorowali rysunki związane z tematem czytanych utworów. Każdy uczeń biorący udział w projekcie otrzymał nagrodę w postaci zakładki do książki. Wydarzenie wzbudziło wiele pozytywnych emocji i zachęciło uczniów do odwiedzenia biblioteki.

      W ramach akcji promocji czytelnictwa w październiku, biblioteka zorganizowała i przeprowadziła kiermasz książek we współpracy z KiHTK Tuliszków. Tegoroczny kiermasz cieszył się ogromną popularnością zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie od kolorowanek przez poradniki po literaturę popularną.

      L.T.

    • „Bądź widoczny i bezpieczny na drodze”

      W dniu 27.10.2022 Policjanci z Komendy Powiatowej w Suchej Beskidzkiej wraz z członkami Koła PCK w Lachowicach oraz uczniami Szkoły Podstawowej w Lachowicach prowadzili Akcję: „Bądź widoczny i bezpieczny na drodze”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród rodziców jak i dzieci. Policjanci z udziałem uczniów prowadzili działania kontrole w rejonie budynku Szkoły Podstawowej w Lachowicach Górnych. Kontrolowali prędkość oraz stan trzeźwości kierowców. Podczas kontroli ujawniono kilka przekroczeń prędkości. Dzieci wręczyły kierowcom własnoręcznie wykonane ulotki - dla dobrego lub złego kierowcy i prosiły o bezpieczną jazdę w rejonie szkoły. A tym, którzy jechali bezpiecznie dzieci wręczyły dyplom z podziękowaniem za bezpieczną jazdę. Wszyscy uczniowie otrzymali elementy odblaskowe z logo PCK. Kierowcy na długo zapamiętają dzisiejszą akcje i z pewnością przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa na drodze w naszej miejscowości.

      GK

      #OdblaskowaSzkola #BadzWidocznyIBezpiecznyNaDrodze

    • Światełko dla zapomnianych

      Samorząd Uczniowski kontynuuje tradycję zapoczątkowaną w ramach projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” dotyczącą sprzątania zaniedbanych i opuszczonych grobów. 27 października 2022 roku klasa VIII udała się na cmentarz aby uporządkować groby, o które nikt nie dba. Uczniowie przynieśli worki, rękawice, narzędzia ogrodnicze i znicze. Wszyscy wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy grabieniu liści, wyrywaniu trawy i chwastów. Młodzież na cmentarzu zachowywała się godnie, a prace porządkowe zakończyła zapaleniem zniczy i modlitwą.

      L.T.

    • Żywa lekcja zoologii

      Czasy, w których węże, pająki, owady i inne egzotyczne zwierzęta oglądało się jedynie w telewizji bądź zza grubych szyb specjalnej sekcji w ZOO już minęły. Teraz te egzotyczne stworzenia można spotkać u prywatnych hodowców. 26 października uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania „oko w oko” z osobliwymi przedstawicielami płazów, gadów, owadów i pajęczaków. Zaprezentowane zostały różne okazy np. pająk ptasznik, wąż zbożowy, modliszka, krocionóg itp. Wszystkie stworzenia były trochę straszne ale jednocześnie piękne, ciekawe i fascynujące. Bezpośredni kontakt z tymi okazami, pod opieką hodowcy pozwolił uczniom przeżyć niezapomniane chwile i dał wiele radości.

      L.T.

    • I miejsce w IX Mistrzostwach Polski w TAKEWON-DO

      Uczeń naszej szkoły Borys Świergała zdobył pierwsze miejsce w XVI Mistrzostwach Polski Seniorów Starszych i Weteranów w TAEKWON-DO, które odbyły się w dniach 21-23 października 2022 r. w Ciechanowie. Zawody zgromadziły zawodników z 4 państw i 52 klubów. Serdecznie gratulujemy osiągniętego sukcesu!

    • Laboratoria Przyszłości - kodowanie

      We wrześniu i październiku Robot Super DOC o wielkich, błyszczących oczach wprowadził dzieci w podstawy programowania — kreatywnie, stopniowo i poprzez zabawę. W pierwszym trybie robota można programować swobodnie lub przy użyciu kart sugerujących proste powiązania logiczne, zapewniających świetną, wciągającą zabawę. Robot może również odgrywać cztery różne postaci. Robota można ubierać w kartonowe kostiumy, zamieniając go w smoka, czarodzieja, wróżkę lub rycerza. Każda z tych postaci ma odrębną osobowość i misję do wykonania. Nowy model robota pomaga rozwijać u dzieci umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, pobudzając ich wyobraźnię i kreatywność.

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriumProgramowania

    • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2022

      Szkoła Podstawowa w Lachowicach przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w ramach którego biblioteka szkolna otrzymała wsparcie finansowe w wysokości

      5 000 złotych. Kwota ta pozwoliła na zakup nowości wydawniczych. Dla uczniów kl. I – III zakupiono 169 pozycji, a dla kl. IV – VIII 104 pozycje książkowe. Książki zostały dopasowane do wieku, możliwości i zainteresowań uczniów. Zakupów dokonano po konsultacjach z nauczycielami, uczniami i rodzicami; uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych (audiobooki) oraz potrzeby rodziców i nauczycieli (literatura pedagogiczna).

                  Nowości zakupione do biblioteki to atrakcyjne pozycje, często bestsellery, książki poczytnych autorów, nagradzane w prestiżowych konkursach literackich. Dzięki udziałowi w Programie i wzbogaceniu biblioteki o ciekawe książki wzrosło zainteresowanie uczniów biblioteką i książką.

                  W czasie realizacji Programu biblioteka zorganizowała i przeprowadziła, we współpracy z wychowawcami i nauczycielami naszej szkoły:

      • spotkanie z autorem – panią Ireną Małysą
      • lapbook – historia pisma
      • kącik bookcrosingowy
      • konkurs na logo biblioteki
      • zakładki do książek
      • katalog ilustrowany
      • słownik obrazkowy j. angielskiego
      • ilustracje do bajek z różnych stron świata
      • dzień z postaciami z bajek „Bajki, bajeczki”
      • ulotki dla rodziców o zaletach czytania oraz gazetkę o tej samej tematyce
      • konkurs na najbardziej aktywnego czytelnika.

       

    • Koło Modelarskie - modele plastikowe i anaglif

      W październiku, na kolejnych zajęciach Koła Modelarskiego poznaliśmy technologię anaglifu oraz wykonaliśmy modele plastikowe samolotów oraz okrętów.

      Pan mgr Mariusz Kubasiak na ciekawym wykładzie zaprezentował zdjęcia oraz filmy dające złudzenie trójwymiaru podczas oglądania za pomocą specjalnych, najczęściej czerwono-cyjanowych (turkusowych) okularów. Wraz z Panem mgr Maciejem Kwaśnym opowiedzieli o sposobach powstawania anaglifów oraz porównaliśmy je z okularami VR dostępnymi w naszym Laboratorium Przyszłości.

       

      Po przerwie Pan Mariusz wygłosił ciekawy wykład na temat modeli, które następnie wykonaliśmy. Zajęcia Koła Modelarskiego rozbudzają w Nas zainteresowanie przeszłością i pogłębiają wiedzę historyczną. Doskonalą zdolność pracy samodzielnej oraz pracy w grupie. Rozwijają zdolności manualne i techniczne. Nawyki wypracowane w trakcie składania modeli z pewnością zaowocują w przyszłości.

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriumVR

    • Laboratorium Przyszłości

      Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

      W październiku poznajemy technologię ClassVR, przełomową i wielokrotnie nagradzaną technologia VR zaprojektowaną, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania i lepszym przyswajaniu wiedzy przez uczniów w każdym wieku. ClassVR zakupiliśmy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości w komplecie ze sprzętem, elementami sterującymi oraz treściami i zasobami dostosowanymi do programu nauczania, zapewniając wszystko, czego potrzebują nauczyciele, aby wprowadzić wirtualną rzeczywistość do klasy.

      #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriumVR

    • Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej

      „Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek

      okazywany stanowi nauczycielskiemu”

      E. Orzeszkowa

       

      Dnia 13 października 2022 r. w Szkole Podstawowej miała miejsce uroczysta Akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Uroczystość przygotowały klasy VI pod kierunkiem pani Anny Błachut i Lucyny Terleckiej. W apelu wzięli udział: Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie wszystkich klas.

      Klasy VI piosenką i słowem uświetniły ten wyjątkowy dzień. W kierunku pracowników oświaty popłynęło wiele miłych i ciepłych słów. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud oraz poświęcenie wszystkich pracowników szkoły. Na koniec w czasie Gali Oskarowej a właściwie Jabłkowej, wręczyli nauczycielom i pracownikom obsługi, kwiaty oraz jabłka z bilecikami wyrażającymi podziękowania i życzenia.

      Na zakończenie Akademii głos zabrała pani Dyrektor Elżbieta Piecha, mówiła o trudnej ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, życzyła siły i wytrwałości oraz wręczyła Nagrody Dyrektora.

      Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga część tego wyjątkowego dnia – szkolne święto demokracji – wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po prezentacjach kandydatów odbyło się głosowanie; Komisja Skrutacyjna podliczyła głosy (pod kierunkiem pani Małgorzaty Fronczak) i ogłosiła wyniki. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w tym roku szkolnym został uczeń klasy VIII – Kamil Kulka, a opiekunem pani Lucyna Terlecka.

      L. T.

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lachowicach
      Lachowice 392
    • (033) 874-8217
      fax (033) 874-8217

    Galeria zdjęć