W naszej szkole w klasach I-III odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym panem Mateuszem Elżbieciakiem. Celem spotkania było przypomnienie najmłodszym uczniom naszej szkoły zasad udzielania pierwszej pomocy . Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Prowadzący przypomniał dzieciom najważniejsze zasady zachowania się podczas sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. Niezmiernie ważne informacje zdobyte podczas spotkania z pewnością sprawią iż uczniowie naszej szkoły będą mieli większą odwagę do podjęcia odpowiednich czynności w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego. Serdecznie dziękujemy panu Mateuszowi za przyjęcia zaproszenie i udzielone nam wskazówki.
Wielkim sukcesem Naszych uczniów zakończyły się Igrzyska Dzieci w piłce ręcznej. Nasi chłopcy grali fantastycznie wygrywając kolejne etapy. Na początek wygrali etap gminny nie dając szans szkołą ze Stryszawy. Następnie w półfinale powiatowym rozgromili Szkołę Podstawową z Bieńkówki 15:1. W finale powiatowym również okazali się najlepsi pokonując kolejno szkoły ze Skawicy, Suchej Beskidzkiej i Sidziny. Z kompletem zwycięstw odebrali puchar za mistrzostwo powiatu suskiego w piłce ręcznej dzieci. W nagrodę zagrali w etapie wojewódzkim. Tutaj mierzyli się z mistrzami powiatu myślenickiego, tatrzańskiego i nowotarskiego. Nasi uczniowie znowu grali pięknie i widowiskowo. Wygrali mecz z Myślenicami i Białym Dunajcem, przegrali tylko z grającą w rozgrywkach ligowych Szkołą Podstawową z Szaflar. Ostatecznie lachowiczanie zajęli drugie miejsce w półfinale wojewódzkim mając gorszy bilans bramek od rywali z Szaflar. Jest to największy sukces wpiłce ręcznej w historii Lachowic. Gratulujemy naszym uzdolnionym sportowcom i opiekunowi panu Michałowi Chorąży.Skład drużyny: Jakub Hutniczak- Damian Kulka, Alan Bałos, Borys Świergała, Radosław Kaczmarczyk, Jakub Wiewióra, Marcin Buczek oraz Piotr Pikusa, Dominik Kwaśny, Artur Piela, Mikołaj Kołodziej.
Nauka programowania przez zabawę! W naszym Laboratorium Przyszłości mamy możliwość konstruowania i programowania "maszyn", które faktycznie się poruszają. W maju i w czerwcu w klasach 1-3 projektujemy i konstruujemy huśtawki, wiatraki i inne ruchome konstrukcje. Zapraszamy do galerii zdjęć!
#LaboratoriaPrzyszłości #kodowanie #informatyka #edukacjainformatyczna #programowanie #korobo #LP #edukacjamatematyczna #fotografia
Młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lachowicach udowodniła, że świetnie potrafi grać w siatkówkę. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wygrali zawody gminne i reprezentowali naszą szkołę na szczeblu powiatowym. Lepiej spisały się dziewczyny, które w półfinale powiatowym pokonały rówieśniczki z Juszczyna. W finałach nasza żeńska reprezentacja mierzyła się dziewczynami z Zawoi, Łętowni i Baczyna. Ostatecznie młode lachowiczanki zajęły czwarte miejsce w powiecie suskim w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Siatkówce. Naszą szkołę reprezentowały: Emilia Smyrak, Justyna Łaciak, Aleksandra Bogacka, Natalia Wacławik, Agnieszka Chrząszcz, Lena Sanietrzyk, Martyna Pająk i Julita Kachel.Na piątym miejscu w powiecie zostali sklasyfikowani chłopcy. Nasza męska reprezentacja, po wygraniu zawodów gminnych, mierzyła się rówieśnikami z Łętowni. Niestety nasi chłopcy przegrali to spotkanie i zajęli ostatecznie piąte miejsce w powiecie suskim w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Siatkówce. Trzeba dodać, że Szkoła Podstawowa z Łętowni była najlepsza w powiecie. Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Żydek, Kamil Kulka, Szymon Wątroba, Szymon Baca, Alan Kurowski, Gabriel Dzidek, Łukasz Małysiak, Jakub Rzepka i Damian Kulka. Gratulujemy naszym sportowcom świetnych wyników!
28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy kolejną, 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 – Maja oraz uczciliśmy święto flagi przypadające na 2 maja i święto pracy – 1 maja . Uroczysty apel przygotowała klasa V przy współpracy klasy VI A. a uczennic Uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno – muzyczny. Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym wydarzeniu. Na zakończenie pan dyrektor szkoły podzielił się z uczniami i nauczycielami refleksjami na temat świąt majowych, podziękował za przygotowanie apelu oraz przekazał informacje na temat tzw. długiego weekendu majowego.
27 kwietnia 2023r. Klasa VIII pojechała na wycieczkę do Oświęcimia, a właściwie do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Celem wyjazdu było uzupełnienie wiadomości z historii, szczególnie z okresu II wojny światowej oraz uczczenie pamięci ofiar nazistowskich. Pierwszym punktem zwiedzania był KL Auschwitz, do którego wejście otwiera brama z cynicznym napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Na miejscu czekał przewodnik, który zapoznał nas z historią obozu. W ciszy i skupieniu pokonaliśmy całą trasę zwiedzania. Pod Ścianą Śmierci złożyliśmy hołd pomordowanym, złożyliśmy kwiaty i zapalili znicz. Następnie pojechaliśmy do oddalonego o kilka kilometrów Birkenau gdzie kontynuowaliśmy zwiedzanie. Po 3,5 godzinach zadumani, wzruszeni i świadomi historii, pożegnaliśmy to smutne miejsce.
W sobotę na zajęciach Koła Modelarskiego wykonaliśmy modele samolotów oraz helikoptery z napędem gumowym. Idealnie prezentowały się na wietrze. Główne skrzydło modeli wykonane jest z pianki a reszta z balsy. Projekt szybki i prosty w wykonaniu pozwolił nam bawić się i osiągać dalekie loty niewielkim nakładem pracy. W skład zestawu wchodził samolot (helikopter), śmigło, guma, instrukcja, papier ścierny i klej. Zapraszamy do galerii zdjęć!
#LaboratoriaPrzyszłości #Fotografia #Technika #Matematyka #Fizyka
Na zajęciach Koła modelarskiego kontynuowaliśmy pracę z zestawem klocków konstrukcyjnych KORBO, które zostały zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie bawiąc się tymi klockami rozwijają logiczne myślenie, ćwiczą motorykę małą, wyobraźnię przestrzenną, koordynację wzrokowo-ruchową no i oczywiście pracę zespołową. Podczas naszego kolejnego spotkania z klockami KORBO uczniowie konstruowali własne budowle, karuzele, wiatraki, huśtawki a także tworzyli ruchome obrazy. Zabawa wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Zapraszamy do galerii zdjęć.
#LaboratoriaPrzyszłości #Fotografia #KołoModelarskie #Fizyka #Technika #Informatyka #Programowanie #Kodowanie #LP
Ziemia byłaby oazą piękna i spokoju, gdyby nie my – ludzie. Zadymiliśmy ją, zaśmieciliśmy, niszczymy zieleń, zatruwamy wodę i glebę, nie pozwalając żyć roślinom, zwierzętom i sobie.22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi. Dołączmy i my do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi walczmy o nasz dom.Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie przez człowieka zaczynają zagrażać samemu człowiekowi. Pragniemy mieć swój udział w ochronie środowiska, w którym żyjemy. Jesteśmy jego częścią i chroniąc je przed zagładą, gwarantujemy sobie lepsze zdrowie, a nawet życie. Kochamy naszą Ziemię, na której rośniemy i która nas żywi. Dlatego w naszej szkole z okazji Dnia Ziemi powstały gazetki informacyjne, przeprowadzono lekcje wychowawcze na temat ochrony środowiska, i zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie posadzili sadzonki róż.
W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły uczniowie kl. VIII uczestniczący w zajęciach Koła Polonistycznego przygotowali uroczysty apel o życiu i twórczości Adama Mickiewicza. Przedstawienie opracowane w konwencji wywiadu z poetą zostało urozmaicone fragmentami jego utworów w wykonaniu uczniów oraz prezentacją multimedialną. W tym roku obchody Dnia Patrona Szkoły zostały połączone z akcją pod hasłem „ Notatki mogą być czytelne!” poprzez prezentację wyjątkowo starannych notatek uczniów oraz z warsztatami kaligrafii przeprowadzonymi w poszczególnych klasach. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że utwory A. Mickiewicza są aktualne i dzisiaj, a jego hasło przewodnie: Kochajmy się! pozostanie w naszych sercach przez następny rok.
12 kwietnia 2023 r uczniowie klas IV – VIII gościli siostry misjonarki. Tematem spotkania była działalność misyjna w Indiach. Dzieci zapoznały się z kulturą Indii a zwłaszcza z tragicznym losem swoich rówieśników którzy urodzili się dalitami ( pariasami). To zwłaszcza oni są podopiecznymi misjonarzy. Uczniowie oprócz uzyskania solidnej porcji wiedzy mieli możliwość przebrania się w stroje z odległych krajów, zapoznania się z eksponatami przywiezionymi przez siostry, nauki egzotycznych tańców i pieśni religijnych w malajalam. 14 kwietnia z misjonarkami spotkają się przedszkolaki i uczniowie klas I-IV.
Znaczenie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile - nie tylko ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy, ale również liczne walory edukacyjne, takie jak choćby rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. Kodowanie w naszym Laboratorium Przyszłości to świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta - nauka programowania przez zabawę!
#LaboratoriaPrzyszłości #kodowanie #informatyka #edukacjainformatyczna #programowanie #korobo #LP #edukacjamatematyczna #fotografia
W dniu 24.03.2023 r. uczniowie szkoły podstawowej przyłączyli się do organizowanej przez koło PCK w Lachowicach akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Młodzież uczestniczyła w sprzątaniu najbliższej okolicy. W przydrożnych fosach i lasach zbierali wyrzucone śmieci, głównie szklane i plastikowe butelki, puszki, papiery, reklamówki itp. Było ich niestety bardzo dużo. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom społeczeństwo będzie bardziej świadomie podchodziło do kwestii związanych z ochroną środowiska i będziemy pamiętać że „Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.
J.P
Kolejny raz nasza szkoła podjęła się akcji pomocy dzieciom z różnych stron Polski, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Na ten cel zebraliśmy łącznie 224 zł, 81 groszy i 526 euro centów. Dziękuję wszystkim, którzy podzielili się grosikiem i dzięki temu Góra urosła z Grosza w setki złotych. Pedagog szkolny Danuta Mizera-Stopa.
21 marca w ramach WIOSENNEGO PRZEKŁADAŃCA w naszej szkole odbył się turniej – MAM TALENT. Uczniowie klas IV – VIII prezentowali swoje talenty taneczne, muzyczne,umiejętności kulinarne, plastyczne, sportowe, prezentowali także swoje pasje kolekcjonerskie i hippiczne.
Klasę IV reprezentowali:
Patryk Kapusta – umiejętności kulinarne
Julia Kubieniec, Maja Juryta, Emilia Adamek – układ taneczny
Klasę V:
Nikodem Krzemiński – gra na fortepianie
Kinga Pająk – umiejętności kulinarne
Klasę VI a:
Remigiusz Kliś – taniec
Milena Bogdanik – śpiew
Klasę VI b:
Julia Gołuszka – pokaz karate
Martyna Skubel, Aleksandra Trzop – zaprezentowały swoją pasję związaną z jeździectwem
Karol Dudziak - śpiew
Klasę VII:
Nikola Smolarek – rysunek
Oliwier Krupka – zaprezentował swoją pasję kolekcjonerską – karty z piłkarzami
Klasa VIII:
Julita Kachel z grupą dziewczynek – umiejętności kulinarne
Cała klasa – taniec grupowy
Wszyscy uczestnicy turnieju spotkali się z serdecznym przyjęciem zgromadzonej publiczności, która z dużym zainteresowaniem podziwiała prezentacje swoich koleżanek i kolegów, a występy nagradzała gromkimi brawami. Jury na czele, którego stała pani Danuta Mizera – Stopa, miało twardy orzech do zgryzienia. Ostateczne po długim namyśle I miejsce w turnieju MAM TALENT 2023 przyznało uczniowi klasy VI a – Remigiuszowi Klisiowi. Gratulujemy!
L.T.
21 marca to kalendarzowy początek wiosny, która bardzo nieśmiało i po cichutku przyszła... Bardzo za nią tęskniliśmy, dlatego też zgotowaliśmy jej huczne powitanie. Imprezę, jak to jest już tradycją przygotowały panie – Jolanta Pochopień i Agnieszka Sikora. Jak co roku, tego dnia nie było zajęć lekcyjnych. Wszyscy uczniowie brali udział w konkurencjach przygotowanych przez w/w Panie, m.in. każdy oddział wykonał plakat o tematyce wiosennej oraz udekorował wiosennie swoją klasę. Następnie rozpoczęły się potyczki klasowe: rozwiązywanie testów wiedzy, ubieranie Marzanny, konstruowanie z kolorowych kółek żaby, rozwiązywanie krzyżówek i rebusów, kodowanie, wiosenne malowanki, oraz konkurencje zręcznościowe. Nad wszystkim czuwała klasa VIII , przydzielała zadania, udzielała instrukcji oraz pilnowała czasu (bardzo dobrze sprawdzili się w tej roli) . Przez 2 godziny uczniowie świetnie się bawili , uczyli się współpracy oraz zdobywali nowe wiadomości. Należy również wspomnieć, że uczciliśmy pierwszy dzień wiosny zbiórką baterii i surowców wtórnych. Na zakończenie tego jakże intensywnego dnia, strażacy OSP Lachowice przeprowadzili ewakuację uczniów ze szkoły oraz urządzili pokaz gaszenia pożaru. Mamy nadzieję, że pożegnaliśmy zimę należycie i już nie wróci...
L.T.
Nasi nowi szkolni miłośnicy modelarstwa oraz puzzli przestrzennych z podczas zajęć w sobotę z pewnością docenili drewniane i kolorowe modele trójwymiarowe, które stanowią nie lada gratkę również dla starszych członków Koła. Samodzielne złożenie niejednokrotnie bardzo skomplikowanych konstrukcji to świetna zabawa, a dodatkowym plusem jest możliwość ich praktycznego wykorzystania i pokolorowania po ułożeniu! Drewniane puzzle 3D cieszą się niesłabnącą popularnością na naszych zajęciach! Zapraszamy do galerii zdjęć!
#LaboratoriaPrzyszłości #KoloModelarskie #Fotografia #Technika #Informatyka #Przyroda #Biologia #Fizyka #AparatFotograficzny #Statyw #Marzec2023
Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez powiat suski zorganizowały już VI Powiatowy Festiwal Nauki. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promowanie oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat suski na rok szkolny 2023/2024. Inicjatywa ta adresowana jest do uczniów ósmych klas szkoły podstawowej. Nasza szkoła wzięła udział w tym przedsięwzięciu. 8 marca klasa VIII pojechała do Suchej Beskidzkiej aby zapoznać się z przygotowaną dla nich ofertą edukacyjną. W ramach Powiatowego Festiwalu Nauki nasi uczniowie zobaczyli:
prezentacje multimedialne oferty kształcenia szkół ponadpodstawowych w mediatece ZS im. W. Goetla,
prezentacje oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych na stoiskach wystawienniczych przygotowanych w hali sportowej ZS im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej,
pokaz naukowy pt.: „Nauka i zabawa z niskimi temperaturami” w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.
L.T.
24 lutego, a właściwie w nocy z 24/25 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej miało miejsce nietypowe wydarzenie – Noc Filmowa. Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas IV – VIII do oglądania filmów przez całą noc. Klasy IV i V do 23:00, a klasy VI – VIII do 6:00 rano. 53 uczniów stawiło się w szkole o godz. 19:00, zaopatrzeni w śpiwory, koce, poduszki i popcorn rozmieścili się w sali świetlicowej. Wieczór rozpoczął się od „Shreka” później był „Mały Książę”, „Akademia dobra i zła” oraz III część sagi „Zmierzch”. Noc Filmowa dostarczyła wszystkim sporo radości, bliskiego kontaktu i możliwości bezpośrednich rozmów – bez telefonów i tylko snu było niewiele.
L.T.