Nawigacja

Nawigacja

    Przedszkole w Lachowicach

     

     

    Informacja dla rodziców 

    W czwartek 01.09 zapraszamy dzieci 5 i 6 - letnie do budynku szkoły w Lachowicach górnych. Natomiast dzieci 4 i 3 -letnie do budynku przedszkola. W tym dnia autobus szkolny nie bedzie kursował. Wszystkie ważne informacje dotyczące pobytu dziecka w przedszkolu przekażą wychowawcy poszczególnych grup.

     

     

     

     WYPOSAŻENIE PRZEDSZKOLAKA

     

     

       

     Chusteczki higieniczne / duża paczka/

     Chusteczki nawilżające,

     Pantofle, ubrania na zmianę, 

    Stój gimnastyczny w materiałowym woreczku 

    ręcznik,

    pościel [dla dzieci, które leżakują]

     

     Przybory plastyczne:

    - 2 bloki techniczne białe,

    - blok techniczny kolorowy,

    - blok rysunkowy kolorowy

    - papier kolorowy

    - ryza papieru

    - kredki ołówkowe grube (Bambino)

    - kredki świecowe, 

    -flamastry, 

    -farby plakatowe

    - temperówka,

    - pędzle / gruby, cienki/

    - 2 plasteliny

    - klej w sztyfcie 3sztuki,

    - nożyczki z zaokrąglonymi końcami,

    - ołówek i gumka

    - Teczka zwykła na prace dziecka

     

     

    UWAGA!!! WSZYSTKIE PRZYBORY NALEŻY  PODPISAĆ, JEST TO NIEZWYKLE WAŻNE DLA SAMOPOCZUCIA DZIECKA. PODPISAĆ KAŻDĄ RZECZ OSOBNO!

     

     

     

     

     

     

    Regulamin bezpieczeństwa na terenie

    Przedszkola w Lachowicach

    w okresie pandemii koronawirusa (SARS- CoV-2)

    Podstawa prawna:

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 marca 2020r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020, poz. 410 ze zm.)

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.)

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002r.w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2003, nr 6, poz.69 ze zm.)

    opracowane na podstawie wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia i 4 maja 2020 – dla oddziału przedszkolnego oraz 13 maja 2020 r. dla szkół podstawowych – edukacja wczesnoszkolna oraz dla organizacji konsultacji w szkole, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)

    Wytyczne przeciwepidemiczne GIS z dnia 2 lipca 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych (…).

    §1

    Postanowienia ogólne

    1. Niniejszy dokument określa Procedurę bezpieczeństwa na terenie Przedszkola w Lachowicach w okresie pandemii COVID-19, dotyczącą wszystkich pracowników, dzieci uczęszczających do przedszkola oraz ich rodziców.

    2. Celem procedury jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem, umożliwienie rodzicom, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy w domu z opieką nad dzieckiem podjęcia pracy zawodowej.

    3. Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, jednak ryzyko związane z zakażeniem istnieje, dlatego rodzic decydując się na przyprowadzenie dziecka do placówki jest zobowiązany wypełnić OŚWIADCZENIE, stanowiące załącznik nr 1.

    §2

    Obowiązki Dyrektora

    1. Dyrektor dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa.

    2. Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji i środków ochrony osobistej.

    3. Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa.

    4. Planuje organizację pracy przedszkola na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od wychowawców o liczbie dzieci, których rodzice decydują się przyprowadzić do przedszkola w czasie pandemii.

    5. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika (gabinet pielęgniarki szkolnej). Wyposaża pomieszczenie w zestaw ochronny w skład którego wchodzi: fartuch ochronny, maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący.

    6. Zapewnia środki ochrony osobistej dla pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki, fartuchy itd.) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.

    7. Przy wejściu głównym umieszcza dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk dla dorosłych i dzieci (umieszczone w widocznych miejscach w placówce), a przy dozownikach z płynem - instrukcje do dezynfekcji rąk.

    8. Organizuje codzienny pomiar temperatury ciała dzieci (przy wejściu i wyjściu oraz w razie potrzeby).

    9. Zapewnia codzienną dezynfekcję użytkowanych pomieszczeń i sprzętów.

    10. Dyrektor, zastępca dyrektora lub osoba upoważniona monitorować będą codziennie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamek, poręczy, włączników światła itp.) i powierzchni płaskich, w tym sprzętów używanych w salach.

    §3

    Obowiązki nauczycieli

    1. Nauczyciele i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych w przedszkolu.

    2. Nauczyciele i opiekunowie są zobowiązani do ścisłego przestrzegania procedur ustanowionych na czas pandemii COVID – 19. Odpowiadają za życie i zdrowie powierzonych ich opiece dzieci.

    3. Nauczyciel przebywa tylko w wyznaczonej sali ze stałą grupą powierzoną jego opiece. Unika się rotacji pracowników pomiędzy grupami, chyba, że z przyczyn losowych będzie to konieczne, np. zwolnienie chorobowe pracownika).

    4. Nauczyciele i pracownicy są zobowiązani do zachowania między sobą dystansu, minimum 2 m.

    5. Nauczyciel dba, by w sali, w której odbywają się zajęcia dla dzieci nie było przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować.

    6. Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć nauczyciel kontroluje, czy salę zajęć, sprzęt, pomoce zdezynfekowano.

    7. Nauczyciel jest zobowiązany do wietrzenia sali, w której odbywają się zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzenia zajęć ruchowych przy otwartych oknach, gdy pozwala na to pogoda.

    8. Nauczyciel organizuje wietrzenie sali nie rzadziej niż po 60 minutach, które grupa spędza pod jego nadzorem.

    9. Nauczyciel jest zobowiązany do przestrzegania zasad częstego i regularnego mycia rąk przez dzieci, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu nauczyciel pomaga dziecku myć i dezynfekować ręce.

    10. Nauczyciel jest zobowiązany, by dzieci spożywały posiłki bez kontaktu z dziećmi z innych grup.

    11. Zaleca się korzystanie przez dzieci z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie przedszkola, z zachowaniem odpowiedniego dystansu.

    12. Nauczyciel jest zobowiązany do przestrzegania zakazu wyjść z dziećmi poza teren przedszkola (dozwolone wyjście tylko na boisko sportowe).

    13. Nauczyciel uniemożliwia stykanie się dzieci z jego grupy z dziećmi z innych grup do godz.13.00. Od godz 13.00 do 16.00 praca w grupach jest łączona. 

    14. Nauczyciel ma obowiązek znajomości i przestrzegania procedur przyprowadzania i odbierania dzieci przez rodziców oraz procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia przyjętych w przedszkolu.

    15. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka nauczyciel natychmiast izoluje dziecko w specjalnym wyznaczonym przez Dyrektora pomieszczeniu wyposażonym w m.in. środki ochrony osobistej, płyn dezynfekujący. Nauczyciel bez zbędnej zwłoki zgłasza Dyrektorowi Przedszkola stwierdzenie objawów chorobowych oraz powiadamia rodziców dziecka w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola, korzystając ze ścieżki komunikacyjnej przedszkola.

    16. Nauczyciel organizując zajęcia oraz opiekę ma obowiązek zwracania uwagi na bezpieczną zabawę dzieci w sali (zaleca się w miare możliwości odległość miedzy dziećmi 1.5 metra).

    17. Niedopuszczalne jest pozostawienie grupy samej podczas zajęć.

    §4

    Obowiązki pracowników

    1. Każdy pracownik przedszkola zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury ciała.

    2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.

    3. Do przedszkola wszyscy pracownicy wchodzą i wychodzą tylko głównym wejściem.

    4. Bezwzględnie przy każdym wejściu i wyjściu z placówki oraz w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją.

    5. Pracownicy powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni wynoszący 2 m.

    6. Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele pracują wg ustalonego harmonogramu, z którym zostali zapoznani przez dyrektora przedszkola. Wyznaczeni nauczyciele prowadzą zajęcia opiekuńczo – wychowawcze i edukacyjne na terenie przedszkola. Nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi w sposób szczególny dbają o higienę swoją, wychowanków i zalecają częste mycie rąk. Ponadto zapewniają szybki sposób komunikacji z rodzicami/opiekunami.

    7. Pracownicy obsługi przedszkola wraz z nauczycielem opiekunem pracowni usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, wietrzą salę, w której  organizowane są zajęcia, co najmniej raz na godzinę.

    8. Pracownicy obsługi przedszkola wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekując powierzchnie dotykowe - poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty ławek przedszkola. Przeprowadzając dezynfekcję personel ściśle stosuje się do zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu. W sposób szczególnie staranny dokonuje dezynfekcji toalet. Regularnie czyści i dezynfekuje sprzęt użyty przez dzieci. Dokonuje i dokumentuje pomiary temperatury dzieci. Dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem.

    9. Gastronomia:

    • Przy organizacji żywienia (stołówka, kuchnia) w instytucji, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległośc od stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe – środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególna uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
    • Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołowych i poręczy krzeseł po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60ºC lub je wyparzać.

    § 5

    Obowiązki rodziców/opiekunów

    1. Rodzice zapoznają się z Procedurą opracowaną na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa w przedszkolu i podpisują ,,Oświadczenie” stanowiące załącznik nr 1 do niniejszej Procedury.

    2. Przekazują nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka.

    3. Nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w  izolacji.

    4. Przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.

    5. Rodzice stosują się do zaleceń lekarskich, określających czas powrotu dziecka do placówki po chorobie.

    6. Gdy dziecko ukończyło 4 lata, rodzice zapewniają mu indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i z placówki.

    7. Rodzice przyprowadzając/odbierając dziecko zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 2m.

    8. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 2 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

    9. Rodzice starają się zapewnić dziecku własne przybory, aby uniknąć korzystania ze wspólnych przedmiotów ( np. kredki, długopisy, farbki…itp. ). Przedmioty te można pozostawić w przedszkolu, we własnej szafce dziecka.

    10. Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.

    11. Rodzice regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.

    12. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.

    13. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z placówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk.

    14. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani do podania nauczycielce aktualnego numeru telefonu i niezwłocznego odbierania połączeń od pracowników przedszkola.

    § 6

    Organizacja pracy przedszkola w podwyższonym reżimie sanitarnym

    1. Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego placówka pracuje w godzinach określonych w harmonogramie zamieszczonym na stronie internetowej przedszkola.

    2. Personel i rodzice z dziećmi wchodzą i wychodzą głównym wejściem.

    3. Następuje ograniczenie ilości dzieci w grupach. Liczba dzieci przebywających w jednej Sali zostaje ograniczona do 12 (zgodnie z zaleceniami GIS minimalna powierzchnia do zabawy i zajęć wynosi 2 m2 ).

    4. Dzieci pracują pojedynczo przy stoliku ustawionym w odległości 1,5 m od poprzedniego.

    5. Podczas zabaw swobodnych podejmowane są starania o zachowanie bezpiecznej odległości.

    6. Dzieci, których rodzice zadeklarowali taką chęć, mogą skorzystać ze stołówki przedszkolnej, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

    7. Dziecko do placówki przyprowadza tylko jedna osoba. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z przedszkola rodzic i dziecko odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk. Nauczyciel, pracownik przyjmujący do przedszkola dziecko dokonuje pomiaru temperatury. Jeżeli dziecko wykazuje oznaki choroby nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia dziecka do placówki i poinformować rodzica o konieczności udania się na konsultacje lekarskie. Rodzic odprowadza dziecko do wejścia głównego, ale nie wchodzi na teren obiektu.

    § 7

    Procedury na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia

    1. Dziecko, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (temperatura powyżej normy, duszności, kaszel...), bezzwłocznie odizolowuje się do tzw. ,,izolatorium” -wyznaczonego pomieszczenia (gabinet pielęgniarki szkolnej). Nauczycielka zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji. Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, maseczkę i rękawiczki. Pracownik przedszkola lub pielęgniarka pozostaje z dzieckiem w ,,izolatorium” utrzymując min. 2 m odległość. Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno – epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni na numer 999 lub 112.

    2. Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia ,,izolatorium” (gabinet pielęgniarki szkolnej). Dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, maskę i rękawiczki. Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.

    § 8

    Postanowienia końcowe

    1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem podpisania zarządzenia przez Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lachowicach. Wszelkie zmiany do procedury wprowadzane będą w formie aneksu. Procedury obowiązują do odwołania.

     

     


     

     

     


     

     


     

     

    Nasze przedszkole otrzymało oczyszczacz powietrza, który został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu
    zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony
    powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w
    zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków
    Programu LIFE Unii Europejskiej.

     

     

    Aktualności

    Kontakt

    • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach
      podstawowa1@op.pl
    • (033) 874-8217
      fax (033) 874-8217

    Galeria zdjęć